გაკვეთილის
გეგმა
1.
გაკვეთილის თემა
|
ატმოსფეროს ეკოლოგია
|
||||
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
III-საფეხური. XI-კლასი
|
||||
3. საგaნი
მასწავლებლების
სახელი, გვარი
|
საგანი
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
|||
გლობალური
გეოგრაფია
|
ჩანტლაძე ლელა
|
||||
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
|||||
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა
რაოდენობა და პროფილი
|
განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეები არ არიან
|
||||
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
ბუნებრივი
და ანთროპოგენული ხასიათის გლობალური პრობლემების გაცნობა.ატმოსფეროს ათვისებისა
და დაცვის პრობლემის გააზრება;
გლობალური
გეოეკოლოგიური პრობლემების შესახებ გზების დასახვა.
|
||||
7.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
მისაღწევი შედეგი
აანალიზებს ადამიანის საქმიანობის შედეგადწარმოქმნილ გარემოსდაცვითგლობალურ
პრობლემებს ისტორიული წარსულიდან დღემდე;
გამოთქვამს ვარაუდებს მათი შესაძლო განვითარების შესახებ;
სხვადასხვა გეოგრაფიულისაშუალებების გამოყენებით აანალიზებს ატმოსფეროს,ჰიდროსფეროს
,მათ შორის,მსოფლიო ოკეანის,პედოსფეროს და ბიოსფეროს ათვისების ძირითად მიმართულებებს;
ირჩევს,რომელიმე კომპონენტის ათვისებასთან დაკავშირებულ გლობალურ პრობლემას;
მჯელობს მის უსაფრთხო ათვისებაზე და შედეგებს გამოხატავს სასურველი ფორმით;
ჯგუფური მუშაობისას ირჩევს,რომელიმე გლობალურ -გეოეკოლოგიურ პრობლემას.გამოყოფს
მისი მოგვარების რამდენიმე მნიშვნელოვან ღონისძიებას და ქმნის პრობლემის განვითარების
სცენარებს;
შედეგებს გამოხატავს სასურველი ფორმით(გრაფიკი,დიაგრამა და სხვა );
მოსწავლეს შეუძლია გააცნობიეროს გლობალური პრობლემების გადაჭრაში ლოკალურ,რეგიონულ
და საერთაშორისო დონეებზე შემუშავებული კოორდინირებული პოლიტიკის აუცილებლობა;
მსჯელობს მოსახლეობის (ოჯახის ,თემის,ქვეყნის,რეგიონის და მსოფლიოს) ცხოვრების
წესის ,გარემოსდაცვითი ცნობიერების,განათლებისა და ადგილობრივიკანონმდებლობის მიზეზ-შედეგობრივ
კავშირებზე;
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას მათი მნიშვნელობის შესახებ მდგრადი განვითარებისათვის;
მსჯელობს,ტუ რა როლს ასრულებს საერთაშორიშო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების
მოგვარებაში და რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივებისათვის,
შედეგებს წარმოადგენს სასურველი ფორმით
გამომუშავებული უნარ-ჩვევები:
გეოგრაფიული ინფორმაციის ანალიზისა და
ინტერპრეტაციის უნარი;
მსჯელობისა და დასკვნების გაკეთების
უნარი;
ვარაუდების გამოთქმის უნარი;
|
||||
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
გაკვეთილის მსვლელობა
I ეტაპი-პროვოცირება,5წთ.
გაკვეთილის დასაწყისში მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს უპასუხონ კითხვებს:
1)როგორია დედამიწის შინაგანი აგებულება?
2)რა განსხვავებაა კონტინენტურ და ოკეანურ ქერქს შორის?
3)რა არის რელიეფი და რომელიძალები უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
II etapi – ტექსტსა
და გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებაზე მუშაობა--25წთ.
‘მოსწავლეთა პასუხების მოსმენის შემდეგ ,მასწავლებელი
კლასს ყოფს 5ჯგუფად და თვითოეულს აძლევს დავალებას.
I ჯგუფმა
უნდა
წაიკითხოს სახელმძღვანელოში მოცემული ტექსტიდან ის ნაწილი,რომელიც ტროპოსფეროს
შედგენილობასა და მნიშვნელობას ეხება.მონიშნოს ტექსტში მათთვის ახალი
ინფორმაცია;
II ჯგუფი
უნდა გაეცნოს სახელმძღვანელოში ტექსტის იმ ნაწილს
,რომელიც ატმოსფეროს შემადგენელ ფენებს ეხება.მათ აგრეთვე უნდა გაანალიზონ
ნახ.27.1 და დაადგინონ თვითოეული შრის გავრცელევის საზღვრები და ტემპერატურები;
IIIჯგუფი
მოცემულ ტექსტში უნდა გაეცნოს იმ საკითხებს,რომელიც
ეხება ატმოსფეროს გაჭუჭყიანებას. გააანალიზონ ნახ.27.2 და იმსჯელონ სათბურის
ეფექტის წარმოქმნის პროცესის შესახებ;
IV ჯგუფი
სახელმძღვანელოში
ეცნობა ოზონის შრესთან დაკავშირებულ საკითხებს .მათ უნდა გააანალიზონ ნახ.27.3
და 27.4 და იმსჯელონ ოზონის შრის ძირითად დამრღვევებსა და ოზონის ხვრელის დინამიკის შესახებ;
V ჯგუფი
ააანალიზებს სახელმძღვანელოდან ნახ.27.5 და 27.6 ,აგრეთვე მაგალით 1-ს.მათ უნდა
დაადგინონ ,თუ რა კავშირია ავტომობილების რაოდენობასა და ატმოსფეროს გაჭუჭყიანებას შორის;ასევე
იმჯელონ მჟავური წვიმების წარმოქმნისა და შედეგების შესახებ;
შამუშაოს
დასრულების შემდეგ იწყება ნამუშევრების პრეზენტაცია.
III ეტაპი --გაკვეთილის შეჯამება 10 წთ.
პრეზენტაციის
შემდეგ,მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ჩამოთვალონ ის ღონისძიებები,რომლებიც მათი
აზრით საჭიროა გატარდეს ატმოსფერული გაჭუჭყიანების თავიდან
ასაცილებლად.დასასრულს მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილზე ჩატარებულ აქთივობებს.
|
||||
9.
შეფასება
|
არგუმენტირებულად მსჯელობისა და დასკვნების
გაკეთების უნარი,მიზეზ-შედეგობრივი
კავშირების დადგენის უნარი, ინფორმაციის ორგანიზებისა და კლასიფიცირების
უნარი,სივრცესა და დროში ორიენტაციის უნარი,თანამშრომლობის უნარი, ვარაუდების
გამოთქმის უნარი.
შეფასება
ხდება 10 ბალიანი სისტემით. 1-3 არის სუსტი;
4-5
დამაკმაყოფილებელი ; 6-7 საშუალო; 8-10 მაღალი.
|
||||
10.
საკლასო მენეჯმენტი -
საგანმანათლებლო
რესურსები
|
ტექნიკა
და ინსტრუმენტები -სახელმძღვანელო;
მსოფლიო კლიმატური რუკა;
მსოფლიო პოლიტიკური
რუკა;ფორმატები;მარკერები;ცარცი;დაფა
|
||||
ინფორმაციის
წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
1. გლობალური პრობლემების
გეოგრაფია - გ.ჭანტურია; დ. კერესელიძე; მ. ბლიაძე; ზ. სეფერთელაძე;
2.სტატისტიკური
ცნობარი.
3.
მსოფლიოს ეკონომიკური და სოციალურ-პოლიტიკური გეოგრაფია - ლ. მაჭავარიანი; დ. მუმლაძე.
4.საზღვარგარეთის
ქვეყნების გეოგრაფიული სახელების ოროგრაფიული ლექსიკონი
5.
6.
|
|||||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და
რესურსები
www.wikipedia.org.
www.nationalgeographic.com.
www.Google.com
www.nato.int
|
გაკვეთილის სცენარი
1. გაკვეთილის თემა
|
ევროკავშირი და
ევროსაბჭო
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
III-საფეხური.
X-კლასი
|
|
3. საგaნი
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
გეოგრაფია
|
ჩანტლაძე ლელა
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
|
|
5.განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეები არ არიან
|
|
6.გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
საერთაშორისო ორგანიძაციების მნიშვნელობისა და როლის განსაზღვრა.
ქვეყნების დაჯგუფება სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციაში წევრობის
მიხედვით.
|
|
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
მისაღწევი შედეგი
მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს
ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების განვითარებაზე
გამომუსავებული
უნარ-ჩვევები
მოსწავლე ააანალიზებს მნიშვნელოვანი
საერთაშორისო სამხედრო- პოლიტიკური,საფინანსო და ეკონომიკური ორგანიზაციების
როლს მათში გაწევრიანებული ქვეყნების განვითარებაში.ქვეყნებს მიაკუთვნებს
ძირითად ორგანიზაციებს;მსჯელობს მათი გაფართოების პერსპექტივებზე და ქმნის
შესაბამის რუკებს.
|
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
გაკვეთილის მსვლელობა
I ეტაპი-გონებრივი იერიში,15წთ.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ, რა
სმენიათ ევროკავშირისა და ევროსაბჭოს შესახებ. მოსწავლეთა მოსაზრებებს მასწავლებელი
წერს საფაზე.მათ მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს და „ფილტრავს“.ტოვებენ მხოლოდ იმას,
რომელიც მართებულია.
II ეტაპი-რუკებზე მუშაობა,25წთ.
მასწავლებელი კლასს ყოფს ჯგუფებად და თითოეულ ჯგუფს აძლევს დავალებას:
I ჯგუფის დავალებაა გაეცნოს სახელმძღვანელოში
მოცემულ რუკას(ნახ.15.3)და ევროპის რუკის გამოყენებით დაადგინოს რომელი ევროპული
ქვეყნები არ არის ევროკავშირის წევრი და რომელია ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნები;
II ჯგუფს ევალება სახელმძღვანელოში
მოცემული რუკისა (ნახ.15.4)მიხედვით ევროპის კონტურულ რუკაზე აღნიშნოს ევროკავშირის
გაფართოება(პირობით ნიშნებად გამოიყენონ
სხვადასხვა ფერი);
III ჯგუფის დავალებაა სახელმძღვანელოში
მოცემული რუკისა და(ნახ.15.5) ევროპის პოლიტიკური რუკის გამოყენებით დაადგინოს:ა)ევროზონის
ქვეყნები;ბ)ქვეყნები,რომლებიც არ არიან ევროკავშირის წევრები,მაგრამ მათ ვალუტას
წარმოადგენს ევრო;გ)ქვეყნები,რომლებმაც უარი თქვეს ევროზე;
IV ჯგუფის დავალებაა სახელმძღვანელოში
მოცემული რუკისა(ნახ.15.8) და ევროპის პოლიტიკური რუკის გამოყენებით დაადგინოს,რომელი
ქვეყნები არ შედის შენგენის ზონში;
V ჯგუფს ევალება სახელმძღვანელოში
მოცემული რუკისა(ნახ.15.11) და მსოფლიოს პოლიტიკური რუკის გამოყენებით დაადგინოს,რომელი
ქვეყნებია:ა)ევროსაბჭოს დამფუძნებელი;ბ)შემდგომ მიერთებული;გ)ოფიციალური კანდიდატი;
სამუშაოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები წარმოადგენენ ნამუშევრებს.
III ეტაპი- გაკვეთილის
შეჯამება-15წთ.
გაკვეთილის მიწურულს,მასწავლებელი
მოკლედ აჯამებს ჩატარებულ აქტივობებს და მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას: მოიძიონ
ინფორმაცია საქართველოს,ევროკავშირსა და ევროსაბჭოს შორის პარტნიორული ურთიერთობების
შესახებ.
|
|
9. შეფასება
|
არგუმენტირებულად მსჯელობისა და დასკვნების გაკეთების უნარი,მიზეზ-შედეგობრივი კავშირების დადგენის
უნარი,ინფორმაციის ორგანიზებისა და კლასიფიცირების უნარი,სივრცესა და დროში
ორიენტაციის უნარი,თანამშრომლობის უნარი,ვარაუდების გამოთქმის უნარი.
შეფასება ხდება 10 ბალიანი სისტემით.
1-3 არის სუსტი;
4-5 დამაკმაყოფილებელი ;
6-7 საშუალო;
8-10 მაღალი.
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი -
საგანმანათლებ-ლო რესურსები
|
ტექნიკა და ინსტრუმენტები-- სახელმძღვანელო,ნახევარსფეროებისა
და მსოფლიო პოლიტიკური
რუკები, ევროპის კონტურული რუკა;სხვადასხვა ფერის ფანქრები(ფლომასტერები).
შშესახებშე,სახელმძღვანელო,წინასწარ
დასარიგებელი ბარათები,ფორმატი,მარკერები.
|
|
ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
1.მსოფლიო გეოგრაფია - გ.ჭანტურია; დ. კერესელიძე; მ. ბლიაძე; ზ. სეფერთელაძე;
2.სტატისტიკური ცნობარი.
3.
4.
5. www.Google.com
|
გაკვეთილის გეგმა
1. გაკვეთილის თემა
|
kavkasiis mdebareoba da teritoria
|
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
VIII--კლასი
|
|
3. საგaნი
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგანი
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
გეოგრაფია
|
ჩანტლაძე ლელა
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
30
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეები არ
არიან
|
|
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
kavkasiisa da saqarTvelos geografiuli mdebareobis
gansazRvra;
problemis gaazreba da misi
gadaWris gzebis Zieba.
|
|
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
მისაღწევი შედეგი
moswavles SeuZlia
geografiuli informaciis mosapoveblad rukis kiTxva da sxva
geografiuli
TvalsaCinoebis analizi.
ganaTavsebs informacias
konturul rukebze da sxva damxmare TvalsaCinoebebze.
geografiul
TvalsaCinoebaze mocemul erTi tipis informacias gamoxatavs sxva saxiT.
moswavles SeuZlia
gansazRvros geografiuli obieqtis da qveynebis mdebareoba
rukaze.
sakoordinato badis
gamoyenebiT gansazRvravs sxvadasxva geografiuli obieqtis mdebareobas,
maT Soris manZilebsa da
mimarTulebebs;
iyenebs rukas da msjelobs
saqarTvelos mdebareobaze regionaluri da msoflio masStabiT;
adarebs
romelime sxva qveynis mdebareobas.
iyenebs Sesabamis Tematur
rukebs da aanalizebs evropa-azias Soris sazRvris gatarebis
sakiTxs (ganixilavs da
ganazogadebs sazRvris gatarebis alternatiul variantebs, asabuTebs
misTvis misaRebi
variantis marTebulobas) da daaqvs igi konturul rukaze.
politikuri da fizikuri
rukebis gamoyenebiT ajgufebs qveynebs mdebareobis mixedviT; saubrobs
kavkasiis
da masSi Semavali qveynebis mdebareobaze.
გამომუშავებული უნარ-ჩვევები:
rukebze da sxva
geografiul saSualebebze muSaobis unari;
problemis dasmisa da
gadaWris gzebis Ziebis unari;
msjelobisa da daskvnebis
gakeTebis unari;
msgavseba-gansxvavebis
dadgenis unari.
|
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
KAAA
|
გაკვეთილის მსვლელობა
I etapi – kiTxva-pasuxi – 10 wT.
sTxoveT moswavleebs, gaixsenon ukve naswavli
masala da upasuxon SekiTxvebs:
– ra aris regioni da subregioni?
– ra kriteriumebiT xdeba regionebis gamoyofa?
– aris Tu ara kavkasia calke regioni da ratom?
– kavkasiis garda, kidev romeli regionebi ician?
– sad mdebareobs kavkasia?
– sad mdebareobs saqarTvelos?
II etapi – muSaoba rukebze – 15 wT.
dayaviT klasi oTx jgufad
da TiToeul jgufs mieciT davaleba:
I jgufs – msofliosa da kavkasiis
rukebis gamoyenebiT gansazRvros da daaxasiaTos kavkasiis
geografiuli mdebareoba;
II jgufs – evropisa da aziis
rukebis gamoyenebiT gansazRvros da daaxasiaTos kavkasiis geografiuli
mdebareoba.
III jgufs – evropisa da aziis
rukebis gamoyenebiT gansazRvros da daaxasiaTos saqarTvelos
geografiuli mdebareoba;
IV jgufs – msoflios rukis
gamoyenebiT SearCios kavkasiis msgavsi romelime regioni da Seadaros
misi da kavkasiis
geografiuli mdebareoba.
samuSaos dasrulebis
Semdeg jgufis liderebi moawyoben namuSevris prezentacias.
III etapi – diskusia
„kuTxeebi“ da gakveTilis
Sejameba – 20 wT.
daxazeT dafaze sqemebi:
![]()
sTxoveT moswavleebs,
gaiyon oTx jgufad: kavkasiis evropaSi, kavkasiis aziaSi, saqarTvelos
evropaSi da saqarTvelos
aziaSi mdebareobis momxreebad. poziciis arCevis Semdeg jgufebi klasis
oTx sxvadasxva kuTxeSi
dasxdebian. maT TavianTi mosazrebis dasamtkiceblad unda Camoweron
argumentebi.
Semdeg iwyeba diskusia: „sad mdebareobs kavkasia da saqarTvelo – evropasa Tu aziaSi?“
jgufebi
diskusiis procesSi
argumentebiT cdiloben sakuTari poziciis dacvas. TiToeuli maTi argumenti
fiqsirdeba dafaze, sqemis
Sesabamis grafaSi.
diskusiis damTavrebis
Semdeg hkiTxeT moswavleebs, xom ar Seicvales Tavdapirveli mosazreba
aRniSnul sakiTxTan
dakavSirebiT. dadebiTi pasuxis SemTxvevaSi sTxoveT daasabuTon, ratom, da
pasuxis mosmenis Semdeg
mas SeeZleba SeuerTdes im jgufs, romlis poziciac gaiziara.
dasasruls mokled SeajameT
gakveTili da moswavleebs mieciT saSinao davaleba:
1. konturul rukaze
aRniSnon evropa-azias Soris sazRvris gatarebis maTTvis misaRebi varianti;
2. moifiqron da werilobiT
warmoadginon evropa-azias Soris sazRvris gatarebis alternatiuli,
sakuTari varianti.
|
|
9. შეფასება
|
არგუმენტირებულად მსჯელობისა და დასკვნების
გაკეთების უნარი,მიზეზ-შედეგობრივიკავშირების
დადგენის უნარი,ინფორმაციის ორგანიზებისა და კლასიფიცირების უნარი,სივრცესა და
დროში ორიენტაციის უნარი,თანამშრომლობის უნარი,ვარაუდების გამოთქმის უნარი.
შეფასება ხდება 10 ბალიანი სისტემით.
1-3 არის სუსტი;
4-5
დამაკმაყოფილებელი ;
6-7 საშუალო;
8-10 მაღალი.
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი -
საგანმანათლებლო რესურსები
|
ტექნიკა და ინსტრუმენტები - saxelmZRvanelo;
msofliosa da kavkasiis fizikuri da politikuri rukebi.
.
|
|
ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
1. გეოგრაფია - გ.ჭანტურია; დ. კერესელიძე; მ. ბლიაძე;
2.სტატისტიკური ცნობარი.
3 bliaZe m., kereseliZe d. `geografia~ leqsikoni +
cnobari (cnobari). Tb., 2011.
4.
5.
|
||
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
www.wikipedia.org.
www.nationalgeographic.com.
www.Google.com
www.nato.int
|
ადაპტირებული გაკვეთილი
No comments:
Post a Comment